Listowa biblioteka

Listy profana

Bartłomiej Dobroczyński
 

Ten tekst w gruncie rzeczy sam się recenzuje podczas czytania. Jestem przekonany, że „Listy Profana”, w swej treści znajdujące się na granicy sfer sacrum i profanum, spełnią oczekiwania czytelników, nawet tych najbardziej wyrafinowanych.

prof. dr hab. Łukasz Trzciński

 

stron: 232
ISBN 83-60021-80-5
cena:
okładka twarda: 34 zł
 

Przebaczenie odmienia życie

Paulette Boudet
 
Czym jest przebaczenie? Czy jest wyzwoleniem? Miłością? Darem? Dlaczego warto przebaczać
i dlaczego warto prosić o przebaczenie? Na te pytania odpowiada książka znanej również w Polsce autorki, prowadzącej od wielu lat dni skupienia poświęcone doskonaleniu życia duchowego.
 

stron:136
ISBN 83-60021-95-9
cena:
okładka miękka: 19 zł

Św. Rita i nasze sprawy beznadziejne

Elżbieta Konderak
 
Święta Rita z Cascii cieszy się w Polsce coraz większa popu larnością. Książka obok opowieść i biograficznej zawiera świadectwa łaski mały modlitewnik. Do każdego egzemplarza dołączono obrazek i płatki róż poświęcone w kościele oo. Augustianów w Krakowie, miejscu kultu św. Rity.
 

stron:156
ISBN 83-60021-65-1
cena:
okładka miękka: 22 zł
okładka twarda: 29 zł

W nieznane...

Roman Łuczkiewicz
 
Te ciekawe i wzruszające wspomnienia to inny obraz miejsc zesłania niż znany z większości relacji osób, które wywieziono na Syberię po 17 września 1939 roku. Inny, bo widziany oczami inteligentnego kresowego chłopca, któremu w tej dramatycznej podróży na wschód nie towarzyszyły ani przepojone goryczą refleksje natury historycznej czy politycznej, ani koszmarna niepewność jutra. Obaj z młodszym bratem szybko uczyli się dorosłości i odpowiedzialności. Ta książka to opowieść o ludziach oraz zdarzeniach - tych małych i tych wielkich - dzięki którym zdołali przetrwać i... wrócić do Kraju.

Prof. dr hab. Barbara Stefaniak
 
okładka: miękka
stron: 344

cena: 21 zł

Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków

rozmowa o wierze André Gouzes OP
 
Obcując z pięknem jesteśmy niebezpiecznie blisko słońca. Piękno czyni nas świętymi, czyni nas szalonymi, upaja nas, rozkochuje nas w sobie. W Rosji jest przysłowie: „Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków”. Szaleństwo, pijaństwo i miłość są być może kluczami do postrzegania wymiaru nadprzyrodzonego… To piękno i miłość wyszarpują nas banałowi. Wolę drążenie transcendencji, które pali skórę i wzrok niż nurzanie się w bylejakości, niż grzęźnięcie w banale powszechnie przyjętych konwenansów.

Kiedy studiowałem przez jakiś czas w Québecu, miałem okazję poznać niezwykłe dziecko moich przyjaciół. Chłopiec miał może cztery lata. Stracił ojca i stąd być może jego wielka wrażliwość. Był dzieckiem wyjątkowo wdzięcznym. Siedzieliśmy któregoś wieczoru podziwiając zachodzące na purpurowo słońce. Chłopiec rozłożył obie ręce na szybie i rozpłakał się. Kiedy zapytałem, co się stało, odwrócił się do mnie i powiedział: „Nie wydaje ci się, że to wszystko jest zbyt piękne?”.

To samo piękno może być powodem radości i cierpienia.

o. André Gouzes OP urodził się w 1943 r. Jest francuskim dominikaninem, kompozytorem muzyki i znawcą liturgii.
 
okładka: miękka
stron: 187
ISBN: 83-60021-50-3

cena: 22 zł

Dorastanie dzień po dniu

Tony Anatrella SJ
 
Dzieci wchodzą dziś w okres dorastania coraz wcześniej, ale coraz później go kończą. Nowe warunki życia pobudzają młodzież do szybszego rozwoju i zbyt dojrzałych zachowań. Przedwczesne dojrzewanie jest przyczyną braku dojrzałości w późniejszym wieku.

Książka ta jest zbiorem felietonów opisujących przeżycia młodych ludzi związane z dorastaniem. Autor, psychoterapeuta próbuje wyjaśnić w nich psychologiczne mechanizmy zaistniałych zdarzeń, rolę, jaką odegrali w nich dorośli, a także określić ich konsekwencje dla rozwoju osobowości nastolatków.
 
okładka: miękka
stron: 178
ISBN: 83-60021-25-2

cena: 29 zł

KIEDY SPADASZ GŁOWĄ W DÓŁ

Rafał Skibiński OP
 
  Te teksty pomagają żyć. Mówią o Bogu w taki sposób, że człowiek zapomina o swoich ograniczeniach i bólach – czyta i chce iść dalej przez życie bez względu na to, co się wydarzy.

Książka jest zbiorem konferencji i kazań nieżyjącego od dwudziestu lat o. Rafała Skibińskiego, dominikanina, duszpasterza akademickiego i duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym „Nowe Życie” w Krakowie. Dominikanie mówią czasem, że wstępując do Zakonu otrzymują specjalną łaskę, zwaną „łaską przepowiadania”. Jest w tym wiele prawdy, a o. Rafał był działania tej łaski najlepszym dowodem.

 

 
okładka: twarda
stron: 264
ISBN: 83-60021-40-6

cena: 24 zł

DZIENNICZEK PERKUSISTY cz. 5

Jan Budziaszek
 
  Oddajemy w Państwa ręce piątą już część „Dzienniczka” znanego polskiego muzyka perkusisty, członka zespołu „Skaldowie” a zarazem świeckiego rekolekcjonisty. Zapiski te ukazują się w miesięczniku katolickim LIST od marca 1986 r. Traktują o sprawach niemożliwych, które stały się możliwymi nie przez ludzkie działanie, ale dzięki Opatrzności Bożej. W druku ukazały się ponadto inne pozycje autora: „Sam bym tego nie wymyślił”, „Do nieba idzie się”, „Jan Budziaszek zaprasza do różańca” i „Królewska droga krzyża”. W przygotowaniu: „Rekolekcje z Janem Budziaszkiem”.

 

 
okładka: miękka
stron: 264
ISBN: 83-60021-45-7

cena: 24 zł

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI

Rafał Skibiński OP
 
Mówił skrótem, przypowieścią, metaforą, aforyzmami. Trafiał do serca każdego człowieka inaczej. Może dlatego, że mocno koncentrował się na konkretnym rozmówcy, wsłuchując się w to, co w nim prawdziwe. Nawet jedna krótka rozmowa z nim pozostawiała w ludziach niezatarty religijny ślad, wspomnienie chwili, która otwiera na Boga. Zamieszczona w tej książeczce „Opowieść o miłości" jest konferencją wygłoszoną przez ojca Rafała Skibińskiego OP w klasztorze Ojców Cystersów w Krakowie-Mogile 11 kwietnia 1987 r., dla ruchu „Cywilizacja Miłości". Ojciec Rafał umarł kilka miesięcy później, 5 grudnia 1987 r. Do książki dołączone są płyty z fragmentami dwóch innych konferencji wygłoszonych przez ojca Rafała w 1985 r.: „Faustyna przeżyła to dla nas" i „Kicz, czyli walka diabła o nasze dusze".
 
okładka: twarda
stron: 80
ISBN: 978-83-60021-10-1

cena: 29 zł

OPOWIEŚCI MNICHA Z TYŃCA

Augustyn Jankowski OSB
 
  Kto chciałby posłuchać, co wiekowy mnich z Tyńca mówi o poszukiwaniu powołania, życiu i Piśmie Świętym, ma ku temu okazję. Tym mnichem jest wybitny biblista o. Augustyn Jankowski OSB. Barwnie opowiada i tłumaczy, odnosi problemy do życia codziennego. Przygląda się wybranym postaciom z Biblii, rozważa sprawy ostateczne. Także wspomina: dzieciństwo spędzone na Uralu, rozterki związane z powołaniem i swoją drogę do Tyńca.

 
   
okładka: miękka
stron: 120
ISBN: 978-83-60021-10-1

cena: 17 zł

PRZEZWYCIĘŻYĆ SYNDROM PIOTRUSIA PANA

brat EFRAIM
 
  Któż z nas nas nie pamięta urokliwego chłopca z powieści J. M. Barriego? Jego niepohamowanej żądzy wolności, jego rycerskości i odwagi w obliczu niebezpieczeństwa, a także panicznego lęku przed dorastaniem?
W najnowszej książce LISTu Brat Efraim, założyciel Wspólnoty Błogosławieństw analizuje problemy współczesnych Piotrusiów. W swoich rozważaniach skupia się przede wszystkim na przyczynach lęków przed życiem. Szuka ich w zranieniach powstałych w tych okresach naszego życia, o których każdy z nas wie bardzo mało. Efraim podaje także sposoby na rozpoznanie w sobie zła, którego nieświadomie doświadczyliśmy. Nazywa i opisuje poszczególne zranienia: nicości, pustki, śmierci, wstydu, przywłaszczenia i programowania. Na koniec autor zachęca do pokonania bólu, który nie pozwala nam żyć w wolności od siebie samych. Jego słowa niosą ze sobą pokój i uczą zaufania do życia.

 

 
okładka: twarda
stron: 232
ISBN: 83-60021-20-1

cena: 24 zł

CZEGO MOGĄ NAS NAUCZYĆ OJCOWIE PUSTYNI

ks. Marek Starowieyski
 
  Czy możemy się czegoś nauczyć od żyjących kilkanaście wieków temu egipskich pustelników? Tak - twierdzi ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny znawca starożytności chrześcijańskiej. Komentując teksty Ojców Pustyni, pokazuje jak radzić sobie ze zniechęceniem na modlitwie, powracającymi pokusami, negatywnymi emocjami... Okazuje się bowiem, że starożytni mnisi, zmagali się z tymi samymi problemami duchowymi, co my, tyle, że jeszcze w większym nasileniu. Udało im się jednak wypracować skuteczne sposoby na ich pokonanie. Skuteczne, bo oparte na praktyce życia, a nie na teoretycznych rozważaniach.

 

 
okładka: miękka
stron: 232
ISBN: 83-60021-15-5

niedostępna

ŻYLIŚMY W PRL

wstęp: Jan Andrzej Kłoczowski OP
zdjęcia: Piotr Dylik, Jerzy Szot
 
  Album "Żyliśmy w PRL" zawiera 500 zdjęć i dokumentów pokazujących ostatnia dekadę PRL. We wstępie Jan Andrzej Kłoczowski opowiada, jak ważne i przełomowe dla historii Polski były lata 1978-1989, czyli okres od wyboru Jana Pawła II do odzyskania niepodległości. Są tu zdjęcia przedstawiające sceny z życia PRL, o których już zapomnieliśmy. Dziś się z nich śmiejemy, stają się one przedmiotem mody, a wtedy to była rzeczywistość, czasem groteskowa, a czasem dręcząca i niosąca zagrożenie. To książka dla tych, którzy żyli w tamtych czasach i dla tych, którzy urodzili się w nowej Polsce i nie znali realiów Polski Ludowej, a dziś szukają śladów przeszłości, świata, w którym żyli ich rodzice.

 
okładka: twarda
stron: 320
ISBN: 83-60021-05-8

cena: 39 zł

MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ, MODLITWA
czyli wszystko co najważniejsze

Mirosław Pilśniak OP
 
  Pełna zaskakujących myśli o ludziach i relacjach między nimi, ciepła i pogodna książka o. Mirosława Pilsniaka OP prowadzi czytelnika przez najciekawsze tematy współczesności. Nie ma w niej ani słowa o polityce i wszystkich okropnościach życia społecznego, jakie dotknęły nas, którzy żyjemy w czasach przełomu, a jednak każdy, kto ją czyta czuje, że ta książka mówi o nim, że uczy go nowego spojrzenia na Pana Boga i na cały świat. Bo miłość, przyjaźń, modlitwa to rzeczywiście najważniejsze rzeczy w życiu.

 

 
okładka: twarda
stron: 260
ISBN: 83-913496-7-5

niedostępna

KWIATKI ŚWIĘTEJ TERESKI,
czyli deszcz róż

Elizabeth Ficocelli
 
  Tej książki nie można przegapić. Opowiada o cudach, czyli o tym, na co każdy z nas czeka codziennie. Jest potwierdzeniem naszych najgłębszych przeczuć, że nie jesteśmy sami, że obok nas są święci, którzy, jak Tereska gotowi są, w każdej chwili przyjść nam z pomocą. Obecność Małej Świętej jest tak realna jak róża otrzymywana przez tych którzy, zaufali jej "małej drodze" i codziennie zasypują ją prośbami o pomoc.

 

 
okładka: miękka
stron: 170
ISBN: 83-913496-9-1

niedostępna

PORZUĆ SWOJĄ PRZESZŁOŚĆ
czyli o uzdrowieniu pamięci

Brat Remi
 
  Książka brata Remi, francuskiego dominikanina i terapeuty, to pozycja dla tych, którzy mają odwagę w obecności Pana Boga sięgnąć głęboko w swoją przeszłość, rozpoznać w niej trudne momenty, które przeszkadzają nam żyć. Obecność Pana Boga jest w tym procesie bardzo ważna. Bez niego sięganie w naszą przeszłość nie ma sensu.

 

 
okładka: miękka
stron: 220
ISBN: 83-913496-6-7

cena: 29 zł

JA, STARY POGANIN

Tomasz Kwiecień OP
 
  Żyjemy bardzo szybko, jesteśmy zabiegani i zapracowani. Trudno nam znaleźć czas dla siebie, a co dopiero dla Boga. Jak się zatrzymać? Jak odkryć w sobie "starego poganina", który żyje zaledwie skrawkiem życia? Odpowiedź kryje się w tej książce, która jest tak naprawdę wołaniem, że dobrze jest żyć pełnią tego, co daje nam Bóg.

 

 
okładka: twarda
stron: 326
ISBN: 83-60021-00-7

cena: 29 zł

ODKRYJ SWOJĄ WARTOŚĆ I IDŹ

Jean Monbourquette
 
  Poradnik dla osób pragnących odkłamać błędne przekonanie o sobie, przebaczyć bliskim, nauczyć się żyć w zgodzie z sobą. Jean Monbourquette - oblat, duszpasterz i terapeuta, autor bestsellerów tłumaczonych na wiele języków - prowadzi Czytelnika od szacunku dla samego siebie, przez poznanie i odczucie swojej wartości, do otwarcia na drugiego człowieka, przyrodę i Stwórcę. Proponowane ćwiczenia są rezultatem bogatego doświadczenia autora w dziedzinie powiązań psychologii i duchowości. Trafnie dobrane historyjki i aforyzmy ułatwiają wykonanie ćwiczeń. Książka daje szansę zaprzyjaźnienia z samym sobą i otoczeniem, by móc ruszyć w dalszą drogę umocnionym i weselszym.

 

 
okładka: miękka
stron: 350
ISBN: 83-913496-8-3

cena: 29 zł


nasi partnerzy
    Przeznaczeni   www.rodzinna.pl