Perfumy to szczególne doznanie zapachowe


Zapach perfum zapamiętujemy łatwiej i na dłużej niż twarz. Biegnie do mózgu najszybciej ze wszystkich doznań zmysłowych. Kojarzy się z obrazami i przeżyciami. Dlatego tak łatwo przywołuje wspomnienia. Twórcy perfum, które kochamy, to artyści.

Perfumy – inspiracje

Inspiruje ich nie tylko to, co pachnie i tworzy zapachowe kompozycje. Są wrażliwi na sztukę, muzykę i modę. Szukają inspiracji w dalekich podróżach, wspomnieniach i marzeniach. Węch, zwierzęcy zmysł, który naszym przodkom pozwalał orientować się w świecie, porozumiewać z innymi homo sapiens, a nawet wyczuwać choroby pobratymców – dziś ma dostarczać przede wszystkim przyjemności. Nasza pamięć zapachowa działa jak klawisz wyzwalający strumień wspomnień. Przenosi do dzieciństwa, do pierwszej lub wyjątkowej miłości, przywołuje radość, poczucie wolności.

Jakie zapachy pamiętamy?

Lepiej pamiętamy zapachy i skojarzone z nimi wydarzenia niż ludzi i ich twarze. To dlatego, że ośrodek mózgowy odbierający i przechowujący doznania zapachowe jest bliskim sąsiadem ośrodka emocji i pamięci. Doznania zapachowe przechowujemy w całym pakiecie, wraz z emocjami, wspomnieniami i obrazami. Marka, która wypuszcza nowe perfumy, najpierw musi przewidzieć lub, wykreować potrzeby, które nowe mają zaspokajać. Angażuje się w to socjologów, badaczy rynku i tzw. Trend forcas Terow, czyli ludzi, którzy Trudnią się przewidywaniem, czego będziemy pragnęli i co będzie modne np. Większość firm korzysta z tych samych informacji, dlatego nagle pojawia się fala perfum zmysłowo-dyskotekowych lub zapachy niosące ze sobą radość życia i relaks dla przepracowanych.

Dodaj komentarz